Jak pozbyć się nieprzyjemnych zapachów w domu

Neutralizacja nieprzyjemnych zapachów w domu to zawsze aktualny temat. Nie jest prawdą że najlepszym rozwiązaniem jest tu częste sprzątanie i utrzymywanie nieskazitelnej czystości. Brzydkie zapachy i tak wedrą się do naszego domu.

Problem jest szczególnie ważny, gdyż sami często nie czujemy zapachu naszego domu. Dopiero goście mogą nam uświadomić skalę problemu. Dlaczego tak się dzieje?

To wynik adaptacji naszych zmysłów do działania bodźców o stałej sile – a tak najczęściej jest w przypadku zapachów w naszym domu. W toku ewolucji wykształcony został mechanizm adaptacyjny. Ten ewolucyjny wynalazek umożliwił wyczuwanie i interpretację zapachów bardzo silnych z zachowaniem wrażliwości na małe zmiany intensywności. Ta szybka reakcja na zmianę intensywności decydowała o możliwości zdobycia pożywienia, ucieczki przed niebezpieczeństwem czy odszukania partnera. Musiała być niezależna od intensywności wrażeń o stałym natężeniu. W codziennym życiu spotykamy się z takimi sytuacjami bardzo często.

Czy zdarzyło się wam jechać taksówką gdzie wsiadając do niej intensywność użytych tam odświeżaczy powodowała nagły ból głowy (przekroczony próg bólu)? – zapewniam was, że kierowca wcale tego tak nie odczuwał. Wy – po wejściu do takiego samochodu nie byliście w stanie czuć żadnego innego zapachu, natomiast kierowca spokojnie rejestrował wszelkie zapachy np. używanych perfum czy wąchając jabłko przed jego zjedzeniem. Tak działa mechanizm adaptacji. Powoduje on że nie czujemy zapachów o stałym natężeniu aby móc w dalszym ciągu rejestrować inne pojawiające się zapachy.

Czas pełnej adaptacji do różnych zapachów wynosi od kilkunastu sekund do kilkunastu minut. Czyli jeśli nic nie zrobimy, nasi goście już po kilkunastu minutach przyzwyczają się do naszych zapachów (ale wrażenie pozostanie na długo)!

Skoro sami nie czujemy brzydkich zapachów we własnym domu, to jak się ich pozbyć?

Usuwanie nieprzyjemnych zapachów w domu

Skoro mamy już świadomość i wiedzę, jak działa mechanizm adaptacji do zapachów o stałym natężeniu, musimy poszukać źródeł nieprzyjemnych zapachów. Generalnie możemy rozróżnić dwa rodzaje źródeł nieprzyjemnych zapachów:

 1. Nieprzyjemne zapachy docierające do naszego domu z zewnątrz, są to zazwyczaj zapachy których pochodzenie jest trudne lub niemożliwe do usunięcia:
  1. Wszelkie zapachy wytwarzane przez sąsiadów
  2. Odory związane z ruchem ulicznym
  3. Przemysł i jego uciążliwe wyziewy

 

 1. Nieprzyjemne zapachy powstające u nas w domu
  1. Obuwie
  2. Zwierzęta domowe
  3. Jedzenie: gotowanie i odpady
  4. Body odours
  5. Toaleta jako osobny temat
  6. Stęchlizna, grzyb

Moim zdaniem, dla skutecznej walki z tak zdefiniowanym problemem, skuteczne może być tylko rozwiązanie, które w sposób ciągły będzie neutralizowało wskazane powyżej odory.

Z dostępnych na rynku neutralizatorów należałoby wybrać te o działaniu ciągłym. Oczywiście wszelkiego rodzaju spraye dają natychmiastowy efekt i powinny być stosowane wspomagająco.

 1. Żele– efektywne i tanie rozwiązanie, szczególnie polecane do toalety
 2. Odświeżacze membranowe – tu zakres form i rozwiązań jest dość duży, jednakże ze względu na sposób uwalniania zapachu i konieczność przejścia przez membranę stosuje się tu specjalnie zmodyfikowane kompozycje zapachowe, głównie syntetyczne
 3. Elektryczne wkładane do gnizadka elektrycznego – jestem zdecydowanym przeciwnikiem tego typu rozwiązań. Tak zwana gorąca ewaporacja powoduje powstawanie zmian w strukturze użytych tam kompozycji zapachowych i olejków eterycznych. Osobiście nie polecam
 4. Automatyczne spraye – bardzo ciekawe rozwiązanie, szczególnie jeśli uda się wam znaleźć taki, gd
 5. zie nie użyto puszki pod ciśnieniem, tylko zwykły pump spray – na pewno będzie to skuteczne i ekologiczne rozwiązanie
 6. Reed Diffusers / Sola Flowers – moim zdaniem zdecydowanie najlepsze rozwiązanie łączące estetykę z funkcjonalnością. Bardzo szeroka oferta rynkowa umożliwi znalezienie właściwego rozwiązania. Uwaga tylko aby stosować te które zawierają naturalne olejki eteryczne.

 

Podczas naszych rozmów bardzo często pojawia się temat neutralizacji nieprzyjemnych zapachów w domu i coraz częściej spotykamy osoby poszukujące naturalnego i zdrowego rozwiązania.

Pomimo posiadania w ofercie naturalnych Sola Flowers, postanowiliśmy wspólnie ze specjalistami od ziołolecznictwa stworzyć nową serię naturalnych neutralizatorów zapachów domowych na bazie ziołowej, tak aby połączyć korzystne oddziaływanie ziół z efektywnym działaniem. Jest to temat nad którym właśnie pracujemy. Jeśli masz jakieś sugestie czy propozycje w tym zakresie, zapraszam do kontaktu ze mną, może wspólnie stworzymy nowe ciekawe rozwiązanie.

 

Waldemar Stasiak

Copyright © by ELiX Ltd.

  Imię i Nazwisko*

  e-mail*

  Wiadomość