Jak skutecznie pozbyć się zapachu dymu w domu

Sezon zimowy o typowy czas, gdy w domach pojawia się nieprzyjemny zapach dymu wydobywającego się z urządzeń grzewczych.

Szczególny przypadek stanowią tu urządzenia grzewcze opalane:

  • Drewnem: wszelkiego rodzaju kominki, które tworzą wspaniały nastrój w domu ale są także źródłem intensywnego zapachu dymu, szczególnie podczas rozpalania
  • Węglem: piece węglowe tak własne jak i te u sąsiadów, które skutecznie zanieczyszczają nasze powietrze.

Istnieje wiele sprawdzonych metod przemysłowych takich jak absorbcja w wodzie, ozonowanie, utlenianie termiczne czy maskowanie. Niestety w warunkach domowych ich zastosowanie nie jest możliwe.

Ze względu na źródło powstania zapachu dymu w domu, możemy wyróżnić:

  • Dym wydobywający się podczas rozpalania / uzupełniania, szczególnie występujący w kominkach zamkniętych, gdy dym wydobywa się tylko w momencie otwierania drzwiczek
  • Stale wydobywający się, uciążliwy dym.

 W jaki sposób skutecznie pozbyć się zapachu dymu

System rekuperacji powietrza

Montaż systemu rekuperacji z odzyskiem ciepła jest najskuteczniejszą metodą radzenia sobie z zapachem dymu w domu. System taki dostarcza świeże, przefiltrowane powietrze z zewnątrz. Dodatkowo dzięki temu że powietrze usuwane z domu ogrzewa powietrze wdmuchiwane minimalizujemy straty wynikające z potrzeby ogrzewania. Sprawność takich urządzeń jest na poziomie 80%, co oznacza że są one w stanie odzyskać do 80% ciepła. Więcej na ten temat: Heat recovery ventilation – Wikipedia

Neutralizacja zapachu dymu

Na rynku są dostępne odświeżacze powietrza dzięki którym cząsteczki zapachowe dymu zmieniają swoje właściwości i przestają być uciążliwe zapachowo. Większość dobrych odświeżaczy powietrza w sprayu typu antitobacco może znaleźć tu zastosowanie. Najczęściej stosowane słowa kluczowe to: absorber, odor neutralizer, odor eliminator. Środki takie, poza neutralizacją zapachu dymu nadają pomieszczeniu zapach, czy są to odświeżacze powietrza z funkcją neutralizacji. Środki te są szczególnie skuteczne aby szybko usunąć zapach dymu.

Drugą grupę stanowią odświeżacze o ciągłym procesie uwalniania substancji aktywnej. Tutaj najlepszym rozwiązaniem mogą być wszelkiego rodzaju odświeżacze powietrza typu reed diffusor, gdzie ewaporacja jest ciągła. Dzięki temu pozbędziemy się także zapachu który trwale zadomowił się na różnych powierzchniach w domu: na dywanie, roletach czy zasłonach, kanapie czy innych meblach.

Ozonowanie i urządzenia ozonujące

Urządzenia ozonujące powietrze zawsze dodatkowo je filtrują. Jednakże ze względu na dość ograniczoną wydajność takich domowych urządzeń nie będą one w stanie skutecznie usuwać zapachu dymu.

WAŻNE

Zawsze należy pamiętać aby zastosować czujnik tlenku węgla. Tlenek węgla nie ma zapachu, ale może on towarzyszyć wydobywaniu się dymu z nieszczelnej instalacji. Już urządzenie za 10€ może nas skutecznie ostrzec przed tlenkiem węgla towarzyszącym zapachowi dymu. Koniecznie najpierw pomyśl o swoim bezpieczeństwie a dopiero potem o komforcie.

 

Waldemar Stasiak

Copyright © by ELiX Ltd.

    Imię i Nazwisko*

    e-mail*

    Wiadomość