Ziołowy ogród w domu

Zioła, rośliny zielarskie – rośliny zawierające substancje wpływające na metabolizm człowieka (np. olejki eteryczne) i dostarczające surowców zielarskich. Są to gatunki lecznicze, przyprawowe, a także trujące. Zioła stosowane są m.in. w ziołolecznictwie, aromaterapii i jako przyprawy

16–20% produkcji światowej ziół należy do Polski, z czego ok. 80% to zioła pochodzące z upraw (ok. 60 gatunków), a 20% – ze stanowisk naturalnych.

W dzisiejszych czasach zioła zyskują coraz większą popularność, gdyż już nawet niewielka ich ilość może mieć na nas pozytywny wpływ.

Pozostaje pytanie: W jaki sposób sprawnie i bez problemu móc korzystać z dobroczynnych właściwości ziół w domu?

Zioła w domu:

Popularne metody dostarczenia ziół do domu zazwyczaj wymagają dużo czasu i energii:

Można rozpocząć własną uprawę, ale jest to chyba najbardziej absorbująca metoda, wymagająca codziennego zaangażowania czasu i energii.

Napary ziołowe są dobrą metodą, ale wymagają znalezienia podczas dnia chwili na umiejętne  przyrządzenie naparu. Napary ziołowe są jednak dobrym rozwiązaniem, gdyż suszone mieszanki ziołowe można przechowywać nawet dłuższy czas bez utraty właściwości leczniczych.

Suplementy diety, czyli zioła w tabletkach – tu wybór jest bardzo duży. Jednakże pomimo zapewnień producentów tych preparatów należy zawsze najpierw skonsultować takie stosowanie ziół z lekarzem.

Esencje ziołowe czy ziołowe odświeżacze powietrza to chyba najdynamiczniej obecnie rozwijająca się metoda dostarczania ziół. Stąd poświęcę im nieco więcej uwagi.

Podczas zakupu olejków eterycznych czy ziołowych odświeżaczy powietrza należy zwrócić szczególną uwagę na producenta i opisy. Zgodnie z przepisami REACH w Unii Europejskiej takie olejki czy odświeżacze powietrza są sklasyfikowane jako mieszaniny chemiczne. Samo w sobie takie oznaczenie nie definiuje ich naturalnego pochodzenia, gdyż zgodnie z tą klasyfikacją etanol zmieszany z wodą (C2H5OH + H2O) to też mieszanina chemiczna, a my zwykliśmy uważać, że to zwykła wódka.

Ważne jest aby unikać mieszanin bez opisu lub z bardzo skróconym opisem zawierającym tylko nazwę ziół. Zioła są to naturalne magazyny różnych substancji chemicznych mających pozytywny wpływ na ludzi, jeśli są stosowane w odpowiednim stężeniu. Mogą jak wszystkie substancje naturalne wywoływać reakcje alergiczne. Ze swojego doświadczenia wiem, że wszelkie preparaty nie posiadające opisu alergenów czy składu chemicznego (pomimo, że skład ten wygląda „chemicznie”) mają coś do ukrycia. Oczywiście domowej roboty wyciągi ziołowe nie będą miały opisów, ale wtedy wiemy kto je przygotował i mamy zaufanie do takiej osoby.

Uwaga na preparaty bez opisu alergenów, sposobu postępowania w przypadku dostania się do oczu oraz bez składu chemicznego. Może to oznaczać, że producent sam nie wie co produkuje lub co gorsza stara się coś przed nami ukryć.

Zawsze poproś o kartę MSDS – jest to standardowy dokument w którym znajdziesz pełen opis produktu oraz wyszczególnione alergeny. TAK – zioła jako produkt naturalny mogą powodować reakcję alergiczną.

I teraz chyba to co najważniejsze – tylko syntetyczne zamienniki ziół nie powodują reakcji alergicznej!

Powtórzę jeszcze raz – tylko syntetyczne odpowiedniki ziół nie powodują reakcji alergicznej i mogą być sprzedawane bez tej informacji na etykiecie!

Koniecznie poproś sprzedawcę o kartę MSDS, nie musisz się na tym znać ani tego czytać – wystarczy zobaczyć reakcję sprzedawcy. Jeśli jest to produkt naturalny, wykonany zgodnie z przepisami Unii Eurpopejskiej taki sprzedawca od razu poda ci kartę MSDS. Jeśli natomiast usłyszysz, że produkt jest naturalny bo tak przecież jest na nim napisane, że produkty naturalne nie wymagają karty MSDS lub inne opowieści przygotowane po to aby cię uspokoić – zastanów się, co sprzedawca przed tobą ukrywa!

Esencje ziołowe oraz naturalne ziołowe odświeżacze powietrza są mieszaninami chemicznymi (bo tak określają to przepisy UE) i zgodnie z tymi przepisami muszą posiadać kartę MSDS.

Naturalne esencje oraz odświeżacze powietrza są dostępne na rynku i wcale nie muszą być znacząco droższe od tych syntetycznych.

Stosowanie naturalnych odświeżaczy powietrza jest proste i nie wymaga specjalnych zabiegów. Możemy tu spotkać szereg wariantów. Od najprostszych, gdzie po prostu należy je rozpylić w pomieszczeniu poprzez rozwiązania typu reed diffusor, gdzie aromat jest uwalniany z różnego rodzaju patyków ratanowych, naturalnych kwiatów (sola flower) czy innych tego typu elementów.

Zachęcam do stosowania tego typu naturalnych rozwiązań ze względu na ich relatywnie niską cenę i łatwość aplikacji.

 

Waldemar Stasiak

Copyright © by ELiX Ltd.

    Imię i Nazwisko*

    e-mail*

    Wiadomość